Punctele tari ale turismului din Comuna Feldioara

• Poziționare avantajoasă în proximitatea orașului Brașov și a principalelor căi de acces – DN13, accesibilitate facilă pe mai multe căi: de la Brașov spre Târgu Mureș, dinspre Sibiu – Ghimbav – Feldioara, Oituz – Sf. Gheorghe – Feldioara.
  • Căile de circulație sunt practicabile tot anul.
  • Rețeaua de interes turistic se suprapune în cea mai mare parte celei de drumuri naționale (europene), județene, comunale, forestiere și potecilor existente.
  • Disponibilitatea locală a capitalului uman necesar pentru desfășurarea activităților economice.
    • Agenti economici:
  • FINETA – motel-restaurant
  • HANUL ROTBAV – motel-restaurant
  • DORIPESCO – motel-restaurant + pescarie
  • – facilitati de pescuit si recreere
  • REINERT – fabrica germana de mezeluri
  • MIELE TECHNICA – fabrica cu capital german de subansamble electronice
  • GINOS – fabrica de incaltaminte
  • ANATCO – fabrica de cherestea si gater
  • AGROSERVICE
  • Elemente de ordin etnografic și folcloric specifice zonei.
  • Prezența Cetății medievale.
  • Prezența Monumentului eroilor sași – care marchează un eveniment istoric de importanță națională.
  • Potențial turistic natural și antropic deosebit (forme variate de peisaj de o atractivitate deosebită, monumente istorice: biserici, cetate, monument al eroilor).
  • Infrastructură modernă.
  • Accesul se realizează cu mijloace de transport rutiere, feroviare.
  • Grad mare de utilizare a forței de muncă.
  • Fond de terenuri ce permite reconversia în scopuri şi cu funcţii diverse.
  • Are pe teritoriul său fond piscicol cu zona de agrement şi pescuit sportive (totalizează 5 lacuri).
  • Prezența văii Oltului.
  • Posibilități de agrement pe teritoriul comunei.
  • Posibilitatea desfășurării de activități turistice pe tot parcursul anului.
  • Înființare centru de informare turistică în comună.
  • Baza pentru agrement cuprinde o gamă largă de mijloace și dotări destinate să asigure posibilități cât mai largi și diversificate pentru petrecerea plăcută a timpului liber pentru turiști: sală de spectacol, bibliotecă, teren de fotbal.
  • Potenţialul atractiv al cadrului natural – comuna Feldioara reprezintă un punct de plecare îndrăgit pentru turişti şi prieteni ai naturii.
  • Oportunităţi de dezvoltare a turismului în comuna Feldioara.
  • Atragerea de fonduri nerambursabile pentru dezvoltarea sectoarelor privat și public.
  • Îmbunătățirea și extinderea infrastructurii existente.
  • Creșterea veniturilor populației din turism.
  • Sporirea duratei timpului liber ca rezultat al creșterii productivității muncii.
  • Imagine deosebită de care se bucură comuna Feldioara prin prisma luciului de apă.
  • Avantajele climatice oferă posibilităţi de a atrage turişti în toate anotimpurile.
  • Valorificarea superioară a potenţialului turistic al comunei, amenajarea unor zone de agrement, înfrumuseţarea imaginii comunei etc., reprezintă oportunităţi care pot fi exploatate de factorii interesaţi de dezvoltarea turismului local.